HerbasLietuvos Aukščiausiasis Teismas

Pranešimai

Aukščiausiasis Teismas: iš įkalintų asmenų, kaip ir iš visų kitų skolininkų, negalima išieškoti minimaliosios mėnesinės algos neviršijančios sumos
2017-12-20
 

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (toliau – LAT), išnagrinėjęs kasacinę bylą dėl proceso teisės normų, reglamentuojančių išieškojimą iš skolininkams – fiziniams asmenims – priklausančių lėšų, esančių pataisos įstaigose atidarytose sąskaitose, bei kitų asmenų į šias sąskaitas pervedamų lėšų, konstatavo, kad antstolis gali išieškoti tik tą pinigų sumą, kuri viršija minimaliosios mėnesinės algos (toliau – MMA) dydį.


LAT išplėstinė teisėjų kolegija nurodė, kad antstolis, nukreipdamas išieškojimą į asmens turtą, įskaitant jam priklausančius pinigus – tiek grynuosius pinigus, tiek ir lėšas sąskaitose, privalo laikytis įstatyme nustatyto apribojimo, kuriuo draudžiama nukreipti išieškojimą į pinigų sumą, neviršijančią Vyriausybės nustatytos vienos MMA. Tokiu apribojimu siekiama, kad, pradėjus išieškojimą, asmuo galėtų disponuoti tokia pinigų suma, kuri užtikrintų minimalių, gyvybiškai svarbių, būtiniausių jo poreikių tenkinimą.


Byloje nustatyta, kad iš bausmę pataisos namuose atliekančio fizinio asmens pagal antstolės patvarkymą nurodyta išieškoti visas lėšas esančias pataisos įstaigoje atidarytoje sąskaitoje, neatsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą MMA. Tokiu būdu asmeniui apribojamos galimybės už kitų asmenų pervedamas lėšas įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų bei nedraudžiamų asmeninio naudojimo daiktų įkalinimo įstaigoje esančioje parduotuvėje.


Išplėstinė teisėjų kolegija taip pat išaiškino, kad apribojimas, draudžiantis nukreipti išieškojimą į pinigų sumą, neviršijančią MMA, apima tiek grynuosius pinigus, tiek lėšas sąskaitose ir taikytinas kaip vienkartinis apribojimas nustačius visą skolininko turto masę ir nukreipiant išieškojimą į skolininko turtą.


Pagal LAT suformuluotą teisės aiškinimo taisyklę, skolininkui į laisvės atėmimo įstaigoje esančią sąskaitą kitų asmenų pervedamos lėšos yra priskiriamos kitų pajamų kategorijai, iš kurių vykdomam išieškojimui yra taikomos išieškojimą iš skolininko darbo užmokesčio ir kitų pajamų reglamentuojančios taisyklės, įskaitant išskaitų dydį (CPK 736 straipsnis). Iš skolininko pajamų, išieškant išlaikymą periodinėmis išmokomis, kiekvieną mėnesį galima išskaityti 70 proc. nuo skolininko pajamų dalies, viršijančios vieną MMA, ir iki 50 proc. nuo dalies, neviršijančios vienos MMA.


Pasak LAT, šios pajamų taisyklės MMA dydžio atžvilgiu yra taikomos, „atsižvelgiant į per vieną mėnesį gaunamas skolininko pajamas, nepriklausomai nuo to, ar jos gaunamos periodiškai, ar kartą, ar kelis kartus per mėnesį“.


Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.


Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelis kasacinis teismas įsiteisėjusiems bendrosios kompetencijos teismų sprendimams peržiūrėti. Kasacinio teismo pagrindinė paskirtis – užtikrinti vienodą bendrosios kompetencijos teismų praktiką valstybėje. Į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą atrenkamos tik sudėtingiausios ir reikšmingiausios teismų praktikai bylos. Remiantis procesą reglamentuojančiais įstatymais, kasacinis teismas, neperžengdamas kasacinio skundo ribų, patikrina apskųstus sprendimus teisės taikymo aspektu.


Daugiau informacijos galite rasti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo interneto svetainėje http://www.lat.lt (bylos Nr. 3K-7-315-421/2017).

Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją prašome nurodyti informacijos šaltinį.

 

 
Informaciją atnaujino: Dovilė Bružaitė
Informacija atnaujinta: 2017-12-20 11:36

Asmenis Lietuvos Aukščiausiajame Teisme aptarnauja bei informaciją teikia Bendrosios raštinės darbuotojai:

Dalia Cicėnienė,

Diana Kavaliauskienė

Gražina Kestauskė

tel.: (8-5) 2 61 64 66

Ką reikėtų žinoti kreipiantis į teismą

Atstovas ryšiams su visuomene

Dovilė Bružaitė:

tel. 8 5 261 05 60

Mob. tel. +370 685 84863

el.p.: d.bruzaite@lat.lt

Naujausias biuletenis:

 

Adresas

Gynėjų g. 6, 01109 Vilnius

Kaip mus rasti?
Tel. + 370 5 2 616 466
Faks. + 370 5 261 6813
El. paštas: lat@teismas.lt
Kodas 188602032
Duomenys apie Lietuvos
Aukščiausiąjį Teismą
kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre.

 

nta_logo.gif


network.gif

 
Viso apsilankė:3938777Šiandien:711Dabar naršo:23