HerbasLietuvos Aukščiausiasis Teismas

Pranešimai

Europos Sąjungos Aukščiausiųjų Teismų pirmininkų tinklas: Lenkijos valdžios veiksmai - grėsmė Lenkijos teismų nepriklausomumui (0)
2017-05-23
 

Europos Sąjungos Aukščiausiųjų Teismų pirmininkų tinklas (toliau – Tinklas), paremdamas Europos Komisijos ir Venecijos komisijos pareiškimus dėl Lenkijos valdžios veiksmų, sudarančių teisės viršenybės, teismų nepriklausomumo principų pažeidimo grėsmę, šių metų gegužės 5 d. išplatino pareiškimą.


Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus, kuris yra Tinklo viceprezidentas ir valdybos narys, komentuodamas šį pareiškimą, pabrėžė, kad teismų ir teisėjų nepriklausomumas – vienas iš fundamentalių demokratinės valstybės bruožų.


„Pagal žmogaus teisių doktriną teismų nepriklausomumas demokratinėje visuomenėje laikomas reikšminga žmogaus teisių ir laisvių garantija. Ne vienas istorinis pavyzdys patvirtina, kad šio principo atsisakymas yra autoritarinio režimo bruožas“, – sakė R. Norkus.


Jis nurodė, kad „teismų nepriklausomumas nėra savitikslis dalykas ir jokiu būdu nėra privilegija. Priešingai – tai viena svarbiausių teismo ir teisėjų pareigų, kylančių iš žmogaus teisės turėti nešališką ginčo arbitrą. Šis principas pirmiausiai suprantamas kaip būtina sąžiningo, nešališko teismo proceso sąlyga. Paisydamos valdžių padalijimo principo, visos valdžios, būdamos savarankiškos ir atsveriančios viena kitą, privalo užtikrinti asmens teisę į nepriklausomą teismą – nepriklausomą tiek konkrečioje byloje, tiek kitų valdžių atžvilgiu. Jei teisminė valdžia patiria vienokių ar kitokių jos nepriklausomumo garantijų nepaisymų, tai tampa rimtu signalu žmogaus teisių apsaugai ir demokratijai.“


Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas priminė, kad Tinklas ir praeityje yra susidūręs su panašių į Lenkijos situacijų vertinimu. Pastarasis dešimtmetis dar kartą parodė, koks trapus gali būti teismų nepriklausomumas. „Savo laiku Tinklas yra analizavęs atitinkamas 2011 m. Vengrijos Konstitucijos nuostatas, kurios balansavo ties demokratinių principų riba, taip pat yra išreiškęs susirūpinimą dėl Turkijos valdžios veiksmų, kai po 2016 m. liepą nepavykusio pučo buvo atleisti keli tūkstančiai Turkijos teisėjų, šimtams jų išduoti arešto orderiai“, – vardijo Pirmininkas. 


R. Norkus akcentavo, kad teisėjų bendruomenė atsiriboja nuo bet kokių politinių vertinimų. „Mūsų tikslas – atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į galimai nekonstitucinius procesus, susijusius su teismų veikla, konkrečiose valstybėse. Viešoji nuomonė, juo labiau tarptautinė, palaikymas tų, kurie nesitaiksto su nepagarba fundamentaliems principams, – galingas ginklas ginant ir puoselėjant visuotinai pripažintas demokratines vertybes“, – kalbėjo R. Norkus.

 

 Su pareiškimu galite susipažinti čia.

 

Apie Europos Sąjungos Aukščiausiųjų Teismų pirmininkų tinklą:


Tinklas, įsteigtas 2004 m. kovo 10 d., yra organizacija, jungianti Europos Sąjungos valstybių Aukščiausiųjų Teismų pirmininkus. Tinklas skatina diskusijas dėl bendrą interesą ir susirūpinimą keliančių klausimų, keičiasi idėjomis, nuomonėmis ir informacija, suteikia forumą, per kurį Europos institucijos gali prašyti Europos Sąjungos Aukščiausiųjų Teismų nuomonių.

 

Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją prašome nurodyti informacijos šaltinį.


 
Informaciją atnaujino: Dovilė Bružaitė
Informacija atnaujinta: 2017-05-23 14:46
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 
Komentarai (0)

Asmenis Lietuvos Aukščiausiajame Teisme aptarnauja bei informaciją teikia Bendrosios raštinės darbuotojai:

Dalia Cicėnienė,

Diana Kavaliauskienė

Gražina Kestauskė

tel.: (8-5) 2 61 64 66

Ką reikėtų žinoti kreipiantis į teismą

Atstovas ryšiams su visuomene

Dovilė Bružaitė:

tel. 8 5 261 05 60

Mob. tel. +370 685 84863

el.p.: d.bruzaite@lat.lt

Naujausias biuletenis:

 

Adresas

Gynėjų g. 6, 01109 Vilnius

Kaip mus rasti?
Tel. + 370 5 2 616 466
Faks. + 370 5 261 6813
El. paštas: lat@teismas.lt
Kodas 188602032
Duomenys apie Lietuvos
Aukščiausiąjį Teismą
kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre.

 

nta_logo.gif


network.gif

 
Viso apsilankė:4141974Šiandien:2593Dabar naršo:24