HerbasLietuvos Aukščiausiasis Teismas

Pranešimai

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė dvasininko ir jo bendrininkų kasacinius skundus (0)
2017-11-16
 

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (toliau – LAT), išnagrinėjęs kasacinę bylą dėl dvasininko ir dviejų jo bendrininkų padaryto nusikaltimo – sukčiavimo apgaule įgyjant didelės vertės svetimą turtą, atmetė nuteistųjų kasacinius skundus. Paliktas galioti Kauno apygardos teismo apkaltinamasis nuosprendis, kuriuo dvasininkui skirta trejų metų devynių mėnesių laisvės atėmimo bausmė, bausmės vykdymą atidedant trejiems metams.


Byloje nustatyta, kad dvasininkas asmeniškai apgaule įgijo 281 414,21 Eur, o kartu su bendrininkais – 28 962 Eur svetimo turto.


Kauno apylinkės teismas kaltinamuosius dėl sukčiavimo buvo išteisinęs, nes nenustatė apgaulės požymių ir nusprendė, kad tarp mirusio turto savininko ir nuteistųjų pasitikėjimo pagrindu susiklostė išskirtinai civilinio teisinio pobūdžio santykiai. Apeliacinės instancijos teismas išteisinamąjį nuosprendį panaikino ir priėmė naują – apkaltinamąjį nuosprendį. Kasacinio teismo išplėstinė teisėjų kolegija, išnagrinėjusi bylą teisės taikymo aspektu, pritarė apeliacinės instancijos teismo padarytoms išvadoms dėl visų nuteistųjų kaltumo. Kasacinis teismas pabrėžė, kad pirmosios instancijos teismo išvados buvo padarytos neįvertinus civilinių sutarčių ir įgaliojimo sąlygų, jų vykdymo eigos ir neatitiko byloje nustatytų faktų visumos. Taip pat, tinkamai neatsižvelgta į kvalifikavimo praktiką bylose, kuriose piktnaudžiaujant pasitikėjimu ir sukurtu autoritetu apgaunamas lengvai pažeidžiamas, patiklus, visiškai nuo kito asmens priklausomas asmuo.


LAT konstatavo, kad nors dvasininkui inkriminuotas sukčiavimas susijęs su civiliniais teisiniais santykiais (t. y. raštu ir žodžiu sudarytomis sutartimis), tačiau  atsižvelgiant į tai, kad dvasininkas pasinaudojo patiklaus turto savininko pažeidžiamumu ir piktnaudžiavo įgytu pasitikėjimu, į tai, kaip vykdė susitarimus ir pažadus, tyčia elgėsi su svetima  nuosavybe (gautais pagal sandorius pinigais), jo veiksmai laikytini  savanaudiškais ir nusikalstamais.


LAT taip pat išaiškino, kad mirusio ir teismo procese nedalyvavusio asmens duoti parodymai ikiteisminiame tyrime ir jo palikti užrašai laikytini įrodymų šaltiniu bylą nagrinėjant teisme. Nors miręs asmuo nedalyvavo teismo procese ir kasatoriai dėl objektyvių priežasčių, nepriklausančių nuo valstybės institucijų, neturėjo galimybės jo apklausti, tačiau tai nereiškia, kad tokių įrodymų vertinimas kitų nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje surinktų duomenų kontekste apskritai yra negalimas.


Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.


Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelis kasacinis teismas įsiteisėjusiems bendrosios kompetencijos teismų sprendimams peržiūrėti. Kasacinio teismo pagrindinė paskirtis – užtikrinti vienodą bendrosios kompetencijos teismų praktiką valstybėje. Į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą atrenkamos tik sudėtingiausios ir reikšmingiausios teismų praktikai bylos. Remiantis procesą reglamentuojančiais įstatymais, kasacinis teismas, neperžengdamas kasacinio skundo ribų, patikrina apskųstus sprendimus teisės taikymo aspektu.


Daugiau informacijos galite rasti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo interneto svetainėje http://www.lat.lt (bylos Nr. 2K-7-136-489/2017).

Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją prašome nurodyti informacijos šaltinį.

 
Informaciją atnaujino: Dovilė Bružaitė
Informacija atnaujinta: 2017-11-16 16:43
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 
Komentarai (0)

Asmenis Lietuvos Aukščiausiajame Teisme aptarnauja bei informaciją teikia Bendrosios raštinės darbuotojai:

Dalia Cicėnienė,

Diana Kavaliauskienė

Gražina Kestauskė

tel.: (8-5) 2 61 64 66

Ką reikėtų žinoti kreipiantis į teismą

Atstovas ryšiams su visuomene

Dovilė Bružaitė:

tel. 8 5 261 05 60

Mob. tel. +370 685 84863

el.p.: d.bruzaite@lat.lt

Naujausias biuletenis:

 

Adresas

Gynėjų g. 6, 01109 Vilnius

Kaip mus rasti?
Tel. + 370 5 2 616 466
Faks. + 370 5 261 6813
El. paštas: lat@teismas.lt
Kodas 188602032
Duomenys apie Lietuvos
Aukščiausiąjį Teismą
kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre.

 

nta_logo.gif


network.gif

 
Viso apsilankė:4141980Šiandien:2599Dabar naršo:26