Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
lt
En

Naujienos

LAT: teisės į kompensaciją už atidėtą skrydį galima reikalauti išvykimo valstybėje

2020-03-05

Keleivės skrido Ukrainos oro linijų bendrovės (toliau – atsakovė) jungiamuoju skrydžiu Vilnius–Kijevas–Niujorkas. Skrydis buvo atidėtas iš Kijevo į Niujorką. Pagal Europos Sąjungos reguliavimą, kiekvienai iš keleivių turėjo būti išmokėta 600 Eur kompensacija už atidėtą skrydį. Ieškovė UAB „Skycop.com“ (teikianti pagalbą oro linijų bendrovių keleiviams, kurie susiduria su skrydžių atšaukimu, atidėjimu ar kitais su oro pervežimu susijusiais nepatogumais) reiškė ieškinį dėl kompensacijos priteisimo Ukrainos oro linijų bendrovei, kurios nuolatinės buveinės vieta nėra Europos Sąjungoje.

Tiek pirmosios, tiek apeliacinės instancijos teismai sprendė, kad šis ieškinys yra neteismingas Lietuvos Respublikos teismams. Teismai esmine aplinkybe žalai atsirasti pripažino tai, kad skrydis buvo atidėtas Ukrainos teritorijoje (Kijeve), ir todėl ginčas dėl kompensacijos už atidėtą skrydį spręstinas tik Ukrainos teisme. Ieškovė kasaciniu skundu ginčijo tokias teismų išvadas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priminė, kad įpareigojimas oro transporto keleiviui bylinėtis užsienio valstybėje suvaržo jo galimybę pareikšti ieškinį, nes gali lemti neprotingas tokio kreipimosi į teismą išlaidas, ypač tais atvejais, kai kreipiamasi dėl palyginti nedidelės standartinės kompensacijos sumos priteisimo. Kartu atkreipė dėmesį į veiksmingumo principą dėl nacionalinės teisės normų taikymo, kuris reiškia, jog dėl nacionalinės teisės normos neturėtų tapti praktiškai neįmanoma arba pernelyg sudėtinga pasinaudoti Sąjungos teisėje nustatytomis teisėmis.

Teisėjų kolegija rėmėsi Europos Sąjungos Teisingumo Teismo išaiškinimu, jog vietos, kurios tiesiogiai susijusios su vykdant iš asmenų pervežimo oro transportu sutarties kylančias prievoles teikiamomis paslaugomis (keleivių registravimu, įlaipinimu ir pasitikimu lėktuve oro transporto sutartyje nurodytoje lėktuvo pakilimo vietoje, lėktuvo išvykimu numatytu laiku, keleivių ir jų bagažo skraidinimu iš išvykimo vietos į atvykimo vietą, rūpinimusi keleiviais per skrydį ir galiausiai saugiu keleivių išlaipinimu sutartyje nurodytoje vietoje ir laiku), yra lėktuvo išvykimo ir atvykimo vietos, o galimos lėktuvo tarpinio nusileidimo vietos nėra pakankamai susijusios su esminėmis tokios sutarties paslaugomis.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija nutarė, kad tuo atveju, kai pareiškiamas reikalavimas dėl kompensacijos priteisimo, neatsižvelgiant į tai, kad faktinis jungtinio skrydžio sutrikdymas įvyksta ne išvykimo vietos valstybėje, byla ieškovo pasirinkimu gali būti nagrinėjama išvykimo vietos valstybėje. Pasak teisėjų kolegijos, šioje situacijoje teisė į kompensaciją siejama būtent su išvykimo oro uosto vieta, esančia Europos Sąjungos valstybėje narėje, todėl klausimą dėl kompensacijos turėtų spręsti Lietuvos Respublikos teismai, nes skrydis buvo vykdytas iš Vilniaus oro uosto.

Kasacinis teismas nusprendė panaikinti pirmosios ir apeliacinės instancijos teismų nutartis ir perduoti pirmosios instancijos teismui spręsti iš naujo ieškinio priėmimo klausimą.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelis kasacinis teismas įsiteisėjusiems bendrosios kompetencijos teismų sprendimams peržiūrėti. Kasacinio teismo pagrindinė paskirtis – užtikrinti vienodą bendrosios kompetencijos teismų praktiką valstybėje. Į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą atrenkamos tik sudėtingiausios ir reikšmingiausios teismų praktikai bylos. Remdamasis procesą reglamentuojančiais įstatymais, kasacinis teismas, neperžengdamas kasacinio skundo ribų, patikrina apskųstus sprendimus teisės taikymo aspektu.

Daugiau informacijos galite rasti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo interneto svetainėje http://www.lat.lt (bylos Nr. e3K-3-52-823/2020).

Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją prašome nurodyti informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:
Dovilė Skiauterienė
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo
Pirmininko padėjėja
Mob. tel. 8 685 84863
El. p. d.skiauteriene@teismai.lt
www.lat.lt
www.teismai.lt

Tel. +370 5 2 616 466
El. paštas: lat@teismas.lt
E. pristatymas elektroninio pristatymo dėžutės duomenys:
pavadinimas – Lietuvos Aukščiausiasis Teismas; adresas – 188602032.
 
Skundai ir prašymai raštinėje priimami:
pirmadieniais-ketvirtadieniais – nuo 8.00 iki 17.00 val. (be pietų pertraukos)
penktadieniais – nuo 8.00 iki 15.45 val. (be pietų pertraukos)
 
Antradieniais ir ketvirtadieniais
iki 17.30 val. teisme priimami iš anksto užsiregistravusių asmenų prašymai ir skundaiRegistruotis prašymo ar skundo pateikimui galima tel. +370 5 2 616 466 arba el. paštu lat@teismas.lt.
 

Švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama 1 valanda.

Naujienų prenumerata