Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
lt
En

Naujienos

Teisme pristatytos aktualios disertacijos

Teisme pristatytos aktualios disertacijos
2019-04-05

Šiandien Lietuvos Aukščiausiajame Teisme vyko karštos mokslinės diskusijos: buvo pristatytos dvi įdomios ir naudingos 2018 metais Vilniaus universitete ir Mykolo Romerio universitete apgintos disertacijos.

Pristatymą pradėjęs Tadas Varapnickas (darbo tema – „Arbitro civilinė atsakomybė ir jo ribos“, mokslinis darbo vadovas prof. habil. dr. Valentinas Mikelėnas, VU) pažymėjo, kad arbitro statuso dvilypumas ir tradicinių arbitražo prigimties teorijų – sutartinės ir jurisdikcinės – susidūrimas lemia, jog arbitro civilinės atsakomybės klausimai iki šiol yra savotiškas tabu arbitražo bendruomenėje. Jis pabrėžė tai, kad Lietuvoje galiojantis įstatymas nenurodo jokios nuostatos, kuri reguliuotų arbitro civilinės atsakomybės klausimus. „Tokios nuostatos nesant, lieka neaišku, kaip turėtų elgtis subjektas (teismas arba arbitražas), sprendžiantis dėl arbitro civilinės atsakomybės, – taikyti įprastas civilinės atsakomybės sąlygas, kaip ir bet kurios kitos prievolės neįvykdymo atveju, ar, remdamasis funkciniu teisėjo ir arbitro panašumu, taikyti pastarajam imunitetą ir ieškinį dėl žalos atlyginimo atmesti. O gal ginčo sprendėjas turėtų vertinti konkrečius arbitro veiksmus bei kodėl jie buvo atlikti ir tik įsitikinęs, kad arbitras žalos sukėlė pažeisdamas bonus pater familias kriterijus, taikyti jam atsakomybę“, – kėlė klausimus diskusijai T. Varapnickas.

Renginį tęsdama Ilma Daubarienė (darbo tema – „Actio Pauliana instituto taikymo komerciniuose sutartiniuose santykiuose probleminiai aspektai“, mokslinio darbo vadovai prof. dr. Egidijus Baranauskas ir doc. dr. Lina Novikovienė, MRU) atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje nėra aiškios takoskyros tarp actio Pauliana taisyklių, skirtų pirmenybiniams sandoriams ginčyti, ir taisyklių, skirtų sandoriams, pažeidžiantiems skolininko turto vientisumą, ginčyti. I. Daubarienė taip pat kėlė klausimą, ar Lietuvos teisėje įtvirtintas actio Pauliana institutas, taikomas komerciniuose sutartiniuose santykiuose, užtikrina pusiausvyrą tarp tarpusavyje konkuruojančių kreditoriaus, skolininko ir jo turtą įgijusio trečiojo asmens, kaip vieno iš skolininko kreditorių, interesų.

Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją prašome nurodyti informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:
Dovilė Bružaitė
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo
Pirmininko konsultantė
Mob. tel. 8 685 84863
El. p. d.bruzaite@teismai.lt
www.lat.lt
www.teismai.lt